Jak sprawdzić model laptopa ?

Na tabliczce znamionowej laptopa, która znajduje się na jego odwrocie, powinieneś znaleźć dokładny model laptopa. Pamiętaj, że często oznaczenia znajdujące się na obudowie laptopa są tylko ogólnym oznaczeniem szerokiej gamy laptopów w danej rodzinie. Na przykład HP Pavilion dv6000 nie jest jego dokładnym oznaczeniem na podstawie którego znajdziesz dokładną specyfikację sprzętową. Musisz wpisać w wyszukiwarkę jego dokładne oznaczenie, dopiero wtedy zostaniesz naprowadzony na konkretne parametry akurat Twojego laptopa.

Na przykład tak wygląda dokładne oznaczenie w laptopie HP Pavilion DV 6000:

Dokładny model laptopa znajduje się na białej etykiecie pod spodem.

 

Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku innych producentów laptopów – tam też w ogromnej części dokładne oznaczenie modelu znajdziesz właśnie pod spodem laptopa.

 

Gdy już znajdziesz dokładną specyfikację sprzętową Twojego laptopa, zanotuj kluczowe dla oceny opłacalności parametry takie jak:

 

  1. Producent procesora (AMD czy INTEL)
  2. Rodzaj karty graficznej (zintegrowana czy *dedykowana z własną pamięcią)

Z tych dwóch wytycznych może wyniknąć kilka zestawień które są pierwszym kryterium oceny opłacalności naprawy:

  1. Procesor INTEL + Dedykowana karta graficzna – naprawa bardzo opłacalna
  2. Procesor INTEL + Zintegrowana karta graficzna – naprawa bardzo opłacalna
  3. Procesor AMD + Dedykowana karta graficzna – naprawa średnio opłacalna
  4. Procesor AMD + Zintegrowana karta graficzna – naprawa bardzo opłacalna

Oceń poziom wyeksploatowania Twojego laptopa.

Sprawdź na ile odpowiada Ci aktualny stan wizualny Twojego laptopa oraz indywidualnie oceń, czy posiada on jakiekolwiek mankamenty w postaci popękanych plastików, zawiasów, uszkodzonej matrycy itp. W tym miejscu wnioski musisz wyciągnąć sam, gdyż ocena stanu wyeksploatowania laptopa to rzecz bardzo subiektywna i każdy postrzega ją inaczej.

Porównaj cenę naprawy do ceny nowego laptopa o tych samych parametrach co Twój.

Przeprowadź wywiad po serwisach laptopów i porównaj cenę naprawy Twojego laptopa do ceny nowego laptopa o takich samych lub zbliżonych do Twojego parametrach. Pamiętaj, że dużą rolę odgrywa także okres gwarancyjny – rzetelna naprawa powinna być objęta 12-miesięcznym okresem gwarancyjnym, chyba że serwis wcześniej poinformuje o krótszym okresie a Ty wyrazisz na to zgodę.

** – Dedykowana karta graficzna to karta która jest w laptopie montowana jako osobny układ scalony BGA a niekiedy jako osobny moduł na dedykowanej płytce elektronicznej.

Spośród czterech wymienionych tutaj wariantów opłacalności napraw aż 3 z nich wykazują duży współczynnik opłacalności naprawy laptopa tak więc z technicznego punktu widzenia w 75% przypadków naprawa laptopa jest jak najbardziej opłacalna.

Poza czynnikami technicznymi oczywiście wpływ na opłacalność mają także czynniki ekonomiczne oraz praktyczne – lecz w tym przypadku nie możemy być dobrym doradcą, gdyż sporządzenie bilansu miedzy czynnikami ekonomiczno-praktycznymi jest już indywidualnym zadaniem dla każdego właściciela laptopa – każdy inaczej ocenia wartość praktyczną, ekonomiczną, sentymentalną, każdy ma inne przyzwyczajenia do swojego sprzętu – tak naprawdę można by tutaj wymieniać jeszcze długo, ale generalnie można się domyśleć o co w tym podpunkcie chodzi.

Głównym wnioskiem płynącym z tego poradnika jest to, że nowe nie zawsze oznacza lepsze – czasem stary z pozoru i już wysłużony laptop, po zainwestowaniu w niego stosunkowo niewielkiej sumy na naprawę potrafi odwzajemnić to kolejnymi kilkoma dobrymi latami współpracy.

Co nie zostało napisane w poradniku, a co też coraz częściej można zauważyć, to jakość aktualnie produkowanych laptopów trafiających na półki sklepowe. Co najlepsze sprawa ta nie dotyczy jedynie laptopów a wszelkiego sprzętu używkowego od odtwarzaczy MP3, poprzez laptopy na samochodach kończąc. Rynek zalewany jest produktami kuszącymi wyborowymi parametrami w atrakcyjnych cenach – lecz nie ma co ukrywać, ta wydajność i cena musi zostać czymś zrekompensowana i najczęściej jest to po prostu jakość wyrobu końcowego a jego jakość przekłada się na jego żywotność.

Prostym przykładem w dziedzinie laptopów są stare laptopy IBM z serii T3x, T4x, które od momentu zakupu nawet 5-6 lat temu, bezawaryjnie służą swoim właścicielom po dziś dzień a nieraz zdarza się, że pracują one w ciężkich warunkach terenowych (np. często używane są przez firmy telekomunikacyjne itp.) i z dużą pewnością można się tutaj pokusić o wniosek, że swoją żywotnością przebiją jeszcze niejednego laptopa, który aktualnie leży na półkach sklepowych i kusi atrakcyjną ceną. Oczywiście u innych producentów też można znaleźć równie trwałe konstrukcje sprzed lat (“sprzed lat” może brzmieć nieco na wyrost, lecz 5-6 lat w świecie laptopów to niemal epoka ;) ).

Jednak ostateczny wniosek i decyzję zawsze musisz podjąć Ty, my jedynie staramy się w sposób przystępny przedstawić Ci obiektywny punkt widzenia na kwestię naprawy laptopów – w razie wątpliwości i pytań możesz śmiało pytać nas – służymy pomocą!